Vízkezelő szerek
Vízkezelő szerek
A legtöbb kezdő akvarista általában azért nem vásárol vízkezelő szereket, mert abban a tévhitben él, hogy azzal, hogy beleengedi a csapvizet az akváriumba, készen is van. Bár akadnak olyan esetek amikor a csapvíz teljesen megfelelő, de hidd el, ez rendkívül ritka, különösen Magyarországon. Azokat a vészhelyzeteket pedig még nem is említettük, amikor a túletetés miatt a vízértékek elszállnak, és olyan veszélyes vegyületek keletkeznek, amelyek akár a halak pusztulását is okozhatják.
Válogass kedvedre a széles kínálatunkból, és rendeld meg a szükséges vízkezelő készítményeket még ma! Ha pedig kérdésed lenne, keress minket bátran!
Ahhoz, hogy a lehető legjobb környezetet tudd megteremteni a pikkelyes kedvenceid számára, a vízkezelő szerek elengedhetetlenek. Főleg azért is, mert egy közepes méretű (80-150 liter közötti) akváriumban már 1-2 túletetés is elég ahhoz, hogy a vízértékek akvarista kifejezéssel élve „elszálljanak” és a halakra nézve veszélyes vegyületek, például ammónia vagy nitrit képződjön, amit a kis teljesítményű belső szűrők nem képesek lebontani.
A vizet mindenképpen le kell tesztelni
Mielőtt bármilyen vízkezelő szer használatába belekezdenél, mindenképpen le kell tesztelned azt a vizet, amit használni fogsz. Előfordulhat ugyanis, hogy egyáltalán nem alkalmas akvarizálásra.
Csak gondolj bele abba, ha egy számodra ismeretlen ételt főzöl, akkor te is megkóstolod, mielőtt feltálalod a családnak vagy a vendégeidnek! Hiába van meg ugyanis az a kis esély arra, hogy kóstolás nélkül tökéleteset alkotsz, 99%, hogy el fogod rontani.
Mivel ez a témakör rettentően sokoldalú, és ebben a leírásban nem szeretnék kifejteni mindent, ezért maradjunk most meg az alapvetéseknél és a minimumoknál, ami ahhoz kell, hogy ki tudj alakítani egy egészséges akváriumi környezetet.
A legoptimálisabb vízparaméterek
“pH: 6.4 - 7.2, GH: 6 - 8 - 10, KH: 3 - 4 - 5” – ez az a paramétersor, amelyen a szakértők szerint a legtöbb halfaj, rákféle és növény tartható. A rossz hír viszont az, hogy ilyen értékekkel rendelkező víz nem folyik a csapból. Hogy ideálissá tudd tenni a vezetékes vizet a kedvenceid számára, szükség van egy vízelőkészítő szerre, amely képes megkötni a klórt és a nehézfémeket.
Nem elég az, hogy állni hagyod a csavizet legalább 24 órán át! Ez egy elég elterjedt tévhit, hogy a klór és a klóramin ezzel a módszerrel elpárolog a vízből. A klór esetében ugyan a bugyborékoltatás segíthet, a klóramint viszont ezen a módon nem tudod eltávolítani.
A díszhal felszereléseink között kapható univerzális vízelőkészítő, az Aqua-Food Antiklór használatát leginkább akkor ajánljuk, ha klasszikus társas akváriumod van. Abban az esetben viszont, ha édesvízi garnélákat és kistestű halakat tartasz egy nanoakváriumban, akkor más készítményt kell választanod.
Amennyiben nem szeretnél ezzel bajlódni, akkor annyit tudsz tenni, hogy megméred a csapvized fentebb felsorolt paramétereit, és az ezekhez leginkább megfelelő növényzetet, illetve halakat választod ki. Bár ez nem igazán szerencsés opció.
Egyéb fontosabb vízkezelő szerek
A vízelőkészítő szer használatán kívül elengedhetetlenek még az olyan egyéb funkciót betöltő készítmények is, amelyek révén megszabadulhatsz az akváriumodat elcsúfító algáktól, optimalizálhatod a pH-szintet, illetve hasznos makro- és mikroelemekkel dúsíthatod a vizet.
Az algásodás elleni készítmények esetén viszont fontos, hogy mindig alaposan tanulmányozd át a használati útmutatót, és kizárólag a gyártó által megadott dózisban és módon alkalmazd a szert!
Kérdés esetén, keress minket bizalommal!